Irena Zatloukalová

Co aktuálně děláte, čím se živíte

Věnuji se návrhům strategií komunikace primárně firmám, které se pohybují na české technologické scéně. Zní to složitě? Pracuji s technologickými firmami, startupy a B2B (většinou SaaS) firmami a pomáhám jim mluvit tak, aby nabrali správné lidi, investoři i potenciální klienti pochopili, proč s nimi spolupracovat, nebo se o ně zajímat. Někdy jim pomáhám volit ta správná slova i cesty, jak si udržet ty správné zaměstnance, nebo jak zvýšit jejich loajalitu obecně. Pokud potřebujete buzzwordy, tak moje práce zahrnuje: Public Relations, B2B komunikaci (pro sales a marketing), Employer branding strategie, Tech Community Management, Interní komunikaci, krizovou komunikaci a People ops.

Chcete se dozvědět víc? Koukněte na moje webovky (izatlouk.cz), nebo na peopleops.cz.

Co jste studovali (na katedře i mimo ni, stáže v zahraničí apod.)

Přihlásila jsem se na studium Sociální politiky a sociální práce a Sociologie k tomu byla původně druhý nutný obor. Nakonec to ale dopadlo tak, že jsem se do sociologie, i díky kurzu pana profesora Možného, prostě zamilovala. Sociální politiku a práci jsem ukončila klauzurou, jak nejdřív to šlo (tedy po 2,5 letech) a všude hrdě tvrdím, že jsem sociolog. (I když doktorské studium jsem kvůli práci ukončila - dojíždět mezi Prahou a Brnem na denní studium, když pracujete v Ogilvy nebylo úplně snadné).

Po škole a asi 10 letech praxe jsem si uvědomila, že by se mi hodilo nějaké další vzdělání pro práci s lidmi. Tak jsem si dala 3 letý výcvik (tedy postgraduální studium práce s lidmi). A teď mohu říkat, že kromě sociologa jsem i systemický kouč.

Co vám dalo studium na Katedře sociologie FSS

Bavilo mě to, jak mě FSS naučila přemýšlet a makat. Průběžné úkoly, čtení, eseje a skupinové úkoly - to vše považuji za super přípravu na praxi. Tedy na pracovní život mimo akademickou sféru (a možná i pro ni, ale to nedokážu posoudit).

Jo a tlak na dodržování termínů a délky textů přesně na znak, se mi fakt při práci s klasickými (a vlastně i těmi sociálními) médii vždy hodil. Když musíte přihlášku do soutěže vměstnat do 255 znaků a víc se vám prostě do kolonky popisu nevejde, vzpomenete si s úsměvem na nářky nad délkou prací v rozmezí počtu slov :)

A taky jsem na škole získala velmi cenné kontakty a zažila spoustu hezkých lidských příběhů.

Co byste poradila současným / budoucím studujícím

Mějte oči otevřené. Hltejte vše, co vám FSS nabízí. Zkuste si přednášky z jiných oborů. Vědět hned, co je obor, který chcete studovat a co vás bude bavit, je myslím vzácné. Mě v životě nejvíc pomáhá schopnost spojovat věci z různých oborů a oblastí. Vytvářím tak nová spojení a věci, které mě samotnou baví. To bych nikdy neuměla, kdybych se zavřela a pohrdala dalšími obory poznání.

A moje druhé doporučení, pokud jen trochu můžete, využijte studium i někde za hranicemi. Mě to uteklo, protože jsem na vysněnou Leidenskou univerzitu nedostala stipendium a rozhodla jsem se nezadlužit. Dnes toho trochu lituji a pořád pokukuji pro nějaké verzi studia, které bych tam zvládal i při svém současném pracovním vytížení :) (Stejně tak se pravidelně vracím k myšlenkám na doktorát. I ten jsem vzdala hned v prvním roce, a to kvůli práci. Jsem za své pracovní zkušenosti vděčná, ale poznání je pro mě hodně cenná životní hodnota, tak se mi vrací i touha se vrátit k formálnímu vzdělávání se.

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.