Eliška Handlířová
- co aktuálně děláte, čím se živíte
Pracuji ve vědeckém centru CEITEC na Masarykově univerzitě a to jako vedoucí kanceláře ředitele. V rámci své agendy vedu středně velký tým, který jednak zaštiťuje úřední (governance) agendu chodu ústavu, tak rozvojovou agendu PR a komunikace. Působím v rámci našeho ústavu jako koordinátorka genderové rovnosti a garantka tzv. HR Excellence in Research Award, což je certifikát kvality v oblasti péče o lidské zdroje ve vědě.
- co jste studovali (na katedře i mimo ni, stáže v zahraničí apod.)
Vždycky jsem byla hodně nadšená studentka. Nejdříve jsem začala bakalářský stupeň na FSS (Sociologie, Genderová studia), která jsem studovala paralelně se studiem Veřejné ekonomie na ESF. Během práce jsem si pak ještě dodělala dálkově právní specializaci, což je tříletý bakalářský obor na PrF. Dodnes mě velmi mrzí, že jsem byla líná a během studií neabsolvovala zahraniční pobyt. Na druhou stranu už jsem během studií pracovala na svém kariérním rozvoji a tvorbě zajímavého životopisu. Na FSS jsem dělala dva semestry pomocnou vědeckou sílu, zapojila jsem se do kvantitativního sociologického průzkumu, absolvovala stáž na Hospodářské komoře a ke konci studií začala pracovat jako asistentka při tvorbě projektové žádosti projektu CEITEC.
- co vám dalo studium na Katedře sociologie FSS
Byť moje studium na FSS bylo pouze tříleté, tak si troufnu říci, že mi tyto tři roky daly do života (a to jak profesního, tak osobního) nejvíce ze všech mých studijních zkušeností. Oceňuji, že na FSS na nás byly kladeny vysoké (ale zároveň realistické) požadavky. Líbilo se mi, že jsme studovali primární zdroje, četli v angličtině, diskutovali o výkladech textů, učili se argumentovat a posuzovat různá témata z více úhlů pohledu, atd. Zároveň byl kladen důraz na správnou metodologii, což jsem možná v dané době nedoceňovala, ale v praxi jsem zjistila, že umět správně sestavit a analyzovat dotazníkové šetření, nebo vést polostrukturované rozhovory, je neskutečně praktická schopnost v profesním životě.
- co byste poradil současným / budoucím studujícím
1) Už během studií buďte aktivní, snažte se zapojit do projektů, získávat praxi, klidně i neplacenou. Věřte, že se tím odlišíte a získáte konkurenční výhodu, až si po škole budete hledat práci. Zároveň lépe zjistíte, co Vás baví a co Vás nebaví.
2) I když nevidíte svou budoucnost v profesi sociologa, naučte se co nejvíc z kvantitativní i kvalitativní metodologie. Tyto znalosti a kompetence mají velmi široké uplatnění. Schopnost sběru a kvalitní analýzy dat je velmi žádaná kompetence.
3) Jeďte na zahraniční stáž. Využijte možnosti Erasmu, překonejte strach (nebo lenost jako to bylo v mém případě) a poznejte novou kulturu, novou zemi a nové přátele.