Mgr. Petr Fučík, PhD.

kancelář: 3.56
Joštova 218/10
602 00 Brno

Zobrazit na mapě

telefon: 549 49 3871
e‑mail:

Ve svém výzkumu se zaměřuji na sociální aspekty stárnutí, proměny mužských identit v pozdějších fázích života a genderované strategie udržování osobních vztahů po rozvodu. Dlouhodobě se věnuji tématům maskulinity, resilience a sociální opory v kontextu mužského stárnutí. Z metodologického hlediska se orientuji na kvalitativní výzkum, zejména na biografické rozhovory a narativní analýzu.

Publikoval/a jsem v českých i mezinárodních odborných časopisech zabývajících se sociologií, gender studies a gerontologií. Spolupracuji na výzkumných projektech týkajících se transformací rodiny, mužství a sociálních politik v pozdním věku.

Vedle akademické práce se zajímám o aplikace sociologických poznatků v oblasti sociální práce a intervencí zaměřených na podporu stárnoucích mužů v krizových životních situacích.

doc. Mgr. Eva Šlesingerová, Ph.D.

kancelář: 3.53
Joštova 218/10
602 00 Brno

Zobrazit na mapě

telefon: 549 49 6404
e‑mail:

doc. Mgr. Eva Šlesingerová, Ph.D. je docentkou na Katedře sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Ve své pedagogické činnosti vyučuje předměty jako Současná sociální a kulturní teorie, Sociální antropologie rodiny, příbuzenství a sociálních sítí či Antropologie, tělo, medicína.

Její výzkum se soustředí na sociální a kulturní aspekty těla a medicíny, zejména na témata spojená s DNA, genomem, biotechnologiemi a umělým životem. Zajímá se také o oblast BioArtu, tedy biotechnologického umění, a spolupracuje s různými výtvarníky na interdisciplinárních projektech.

Mezi její významné publikace patří monografie Imaginace genů: Sociologická perspektiva, která zkoumá sociologické aspekty genetiky a biotechnologií. Dále je spoluautorkou článku Biomoc a reprodukční biomedicína: konceptuální inspirace pro český kontext, publikovaného v Sociologickém časopise, kde spolu s kolegyněmi analyzuje vliv biomoci na reprodukční medicínu.

V rámci svého působení na Masarykově univerzitě se podílela na projektu Vizuální studia – vytvoření nového studijního předmětu, jehož cílem bylo rozšíření výuky o nové perspektivy v oblasti vizuálních studií.

Eva Šlesingerová pravidelně prezentuje výsledky svého výzkumu na konferencích a seminářích, například na Letní škole filosofie Univerzity Hradec Králové, kde v roce 2023 přednesla příspěvek na téma Technologické utopie, umělý život a minulé budoucnosti.

Členstvo katedry sociologie

Zaměstnanci – Katedra sociologie



Doktorští studenti

Doktorští studenti

Jak vypadá vizitka z ISU

Zkušební náhled Bluesky

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.