Tomáš Blaha

Co aktuálně děláte, čím se živíte?

V současné době se s mými přáteli snažím přeměnit nevyužívanou část kláštera Porta coeli v Předklášteří u Tišnova na dobrovolnické a vzdělávací centrum NaNebi. Snažíme se propojovat výuku historie, environmentální výchovu a dobrovolnickou činnost při pomoci klášteru a obnově starých sadů. Vedle toho chceme poskytovat prostor i pro školení a semináře, své místo zde našel adaptační antropologický iniciační rituál Antroporta. Kromě toho jsme s kolegou založili firmu na výrobu, výzkum a propagaci biouhle - pomocné půdní látky, která zároveň pomáhá snižovat koncentraci skleníkových plynů v atmosféře.

 

Co jste studovali (na katedře i mimo ni, stáže v zahraničí apod.)?

Studoval jsem bakalářskou kombinaci Sociální antropologie - Environmentální studia, v magistrovi jsem pak pokračoval na Environmentalistice, věnoval jsem se zkoumání konstrukce nacionálních identit ve Slezsku a možnostem návratu starých a krajových odrůd do krajiny Tišnovska. Během studia jsem trochu podcenil možnost cestovat do zahraničí. To jsem si vynahradil po studiu, když jsem vyrazil na rok v rámci Evropské dobrovolné služby do Banské Štiavnice na středním Slovensku. Zde jsem v mezinárodním kolektivu organizoval práce na záchranu banskoštiavnické Kalvárie. Taky jsem vyjel na stáž Erasmus pro mladé podnikatele do Bretaně, kde jsem se zabýval výrobou cideru a vytvářením lokálních dodavatelských okruhů na venkově.

 

Co vám dalo studium na Katedře sociologie FSS?

Studium na FSS mě přivedlo k velkým a podnětným konceptům a myšlenkám, donutilo mě přemýšlet trochu jinak a představilo mi řadu velmi zajímavých textů. Rovněž mi otevřelo dveře do světa brněnských neziskovek, a to jak ekologických tak i sociálních, člověk prostě pak pořád potkává staré známé z fakulty. Jsem stále vděčný za to, že jsme při studiu vytvořili neformální Spolek přátel a přítelkyň anonymní antropologie, protože dodnes těžím z kontaktů a přátelství, které v rámci spolku vznikly.

 

Co byste poradil současným / budoucím studujícím?

Jako naprosto klíčové vidím studium jazyků. Jsem rád, že jsme byli na fakultě nucení číst anglické texty, protože mi znalost angličtiny hodně ulehčovala další profesní i osobní život. Osobně jsem nezvládl využít během studia Erasmové mobility, což mě trochu mrzí a určitě bych to dnes udělal jinak. Rozhodně ale doporučuju osvojit si i jiné cizí jazyky než angličtinu, protože znalost jazyků mi v životě otevírala cestu k lidem, což mi přijde ve společenské vědní práci nepostradatelné, ale možná jsem prostě jen antropolog ze staré školy, co si rád povídá s lidmi.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.