Výzkum vnímání kriminality a pocitu bezpečí ve městě Brně

Shrnutí hlavních výsledků výzkumu

Jaká data jsme sbírali?

V roce 2022 se výzkumu Vnímání bezpečnosti a kriminality v Brně zúčastnilo 760 respondentů starších 18 let a žijících na území města Brna. Sběr dat proběhl téměř ve všech městských částech kombinací metody osobního dotazování a on-line dotazníku.

Dotazování bylo anonymní a nesbíralo žádné citlivé osobní informace. Data byla analyzována hromadně, bez možnosti zjistit odpovědi konkrétních respondentů, jejich další uložení bude v souladu s pravidly Masarykovy univerzity pro ukládání výzkumných dat. (Bližší informace k nakládání s výzkumnými daty na MU můžete nalézt zde.)

 

 

 

Zkušenost s pouliční kriminalitou

Respondenti výzkumu mají poměrně častou zkušenost s trestnou činností v roli svědků i obětí. Celkově 42 % respondentů udalo, že se oni sami, nebo jejich blízcí stali svědky trestného činu nebo pokusu o něj. Výrazně nižší podíl je mezi seniory (jen 13 %). Dále celá třetina respondentů uvedla, že se jim samotným nebo jejich blízkým stal v posledních dvou letech trestný čin. Patrný je opět pokles této zkušenosti s věkem.

Bez popisku
Bez popisku

 

Subjektivní vnímání rizika

Pokud jde o subjektivní vnímání rizika, lze říci, že celkově se respondenti výzkumu nejvíce obávají vandalismu, dopravních nehod a ohrožení dětí nabídkou návykových látek (např. alkoholem, drogami). Vandalismu na soukromém majetku se celých 22 % obává maximálně a dalších 35 % nadprůměrně. Krádež auta, kapesní krádeže, sexuální násilí, vykradení bytu a přepadení patří mezi typy kriminality, které v respondentech příliš velké obavy nevzbuzují. Vražda je pak zločinem, kterého se více než třetina respondentů neobává vůbec (ve smyslu rizika, které pociťují jako reálné).

Bez popisku

 

Srovnání v čase a s jinými městy

Srovnání bezpečí a kriminality s jinými městy a podobně také vývoj v čase hodnotí necelá polovina dotázaných neutrálně – tedy že je a zůstává srovnatelný s jinými městy i v čase. Třetina dotázaných soudí, že Brno je na tom ve srovnání s jinými městy lépe, zatímco horší situaci zde vnímá 15 % dotázaných. Srovnání v čase je více polarizované čtvrtina dotázaných soudí, že situace se zlepšila, 30 % naopak soudí, že se zhoršila.

Bez popisku
Bez popisku

 

Hodnocení Brna jako místa

V obecném hodnocení Brna jako místa pro život jsou respondenti relativně pozitivní. Nejlépe hodnocenými aspekty jsou dostupnost zdravotní péče a obecná kvalita života, relativně skeptičtější jsou dotázaní vůči čistotě veřejných prostorů a rozsahu krádeží, zde již mezi 40 – 54 % dotázaných volí negativní body škály hodnocení. Ve srovnání s dřívějšími vlnami téhož výzkumu je patrné, že ve srovnatelných aspektech se průměrné hodnocení mezi lety 2009 – 2022 postupně zlepšuje.

Bez popisku

 

Hodnocení samosprávy

U hodnocení samosprávy a policie převládají mírně pozitivní názory, přičemž negativní pohled je častější u respondentů, kteří jsou mladší, vzdělanější a bydlí blíže centru. V okrajových částech naopak lidé hodnotí situaci pozitivněji a významně lépe vnímají samosprávu.

Bez popisku

 

Subjektivně riziková místa

Jako subjektivně rizikové a problematické jsou opakovaně označovány zejména vyloučené lokality (zmínky o Cejlu, Bratislavské, Francouzské, případně označení brněnský Bronx apod.), nicméně velmi často se opakuje také negativní hodnocení hlavního nádraží a jeho okolí s OD Tesco a podchodem. Negativní hodnocení této lokality je o to závažnější, že tvoří nejen dopravní uzel, ale také vstupní bránu a první dojem z města. S lokalitami také souvisí, jak dotázaní vnímají ohrožení od konkrétních skupin. Největší obavy vyvolávají osoby pod vlivem návykových látek, osoby z vyloučených lokalit a zloději – tedy vnímání rizika z hlediska prostoru a sociálních skupin je propojeno a do určité míry stereotypizováno. Ačkoliv dotazník byl zaměřen primárně na pouliční kriminalitu, v odpovědích na otázku rizikových míst se často objevovaly zmínky o nebezpečí plynoucím z automobilové dopravy bez určité lokalizace.

Bez popisku

 

Hodnocení práce policie

S prací policie v Brně a její péčí o bezpečnost občanů jsou respondenti převážně spokojeni – variantu velmi nebo spíše spokojen(a) volí 59 % dotázaných. Spokojenost s policií mírně roste s věkem dotázaných. U dotázaných ze středu města pozorujeme mírně vyšší polarizaci názorů – tedy relativně vyšší výskyt krajních hodnot spokojenosti i nespokojenosti ve srovnání s okrajovými částmi Brna.

Ačkoliv práci policie hodnotí dotázaní většinou kladně, počet policistů v ulicích již vnímá nadpoloviční většina dotázaných jako nedostatečný. Tato odpověď byla častější u respondentů z centra města, přičemž do centra také nejčastěji situovali upřesňující odpověď na otázku, kde nejvíce policisty postrádají.

Bez popisku
Bez popisku

 

Postoje ke kamerovým systémům

Ve vnímání kamerových systémů je určitý rozpor mezi informovaností a subjektivním pocitem bezpečí v přítomnosti kamer. Přestože téměř tři čtvrtiny respondentů uvádí, že neví, jak jsou informace z kamerových systémů využívány pro bezpečnost a která prostranství jsou monitorovaná, 70 % z nich zároveň uvádí, že pociťují větší bezpečí, když je prostor monitorovaný. Celkově respondenti nemají dostatek informací o využívání kamerových systémů pro bezpečnost ve městě, zároveň však převažuje podpora rozšiřování kamerových systémů na veřejných prostranstvích. Více než polovina respondentů souhlasí s instalováním kamerových systémů v centru města, u škol a školek, na parkovištích i křižovatkách a komunikacích.

Bez popisku
Bez popisku

 

Shrnutí a náměty pro budoucí výzkum

Celkově můžeme shrnout, že respondenti mají s kriminalitou v Brně značné zkušenosti a pocit rizika často ovlivňuje i jejich každodenní chování. Zároveň tuto situaci nevnímají jako odlišnou od situace v jiných městech či v Brně v předchozích letech. Různé preventivní programy se těší značné podpoře, podpora převažuje i pro používání kamerových systémů na vybraných typech míst. Vnímání zdrojů pouliční kriminality se vztahuje obvykle ke stereotypizovaným obrazům vyloučených lokalit a frekventovaných míst v centru města (hlavní nádraží a okolí). Kromě kriminality se však výrazným prvkem snižujícím pocit bezpečí celým dotazníkem prolínala doprava. Konkrétně nízká podpora bezpečného pohybu chodců a cyklistů po městě. Jelikož byl výzkum v souladu s předchozími vlnami šetření zaměřen na kriminalitu, vnímání bezpečnosti ve vztahu k dopravě by bylo vhodným námětem pro samostatné šetření.

Kontakt na výzkumníky

Mgr. Petr Fučík, PhD.

Odborný asistent, Katedra sociologie, FSS MU

kancelář: 3.56
Joštova 218/10
602 00 Brno

Zobrazit na mapě

e‑mail:

Mgr. et Mgr. Marcela Petrová Kafková, Ph.D.

Odborná asistentka, Katedra sociologie, FSS, MU

kancelář: 3.62
Joštova 218/10
602 00 Brno

Zobrazit na mapě

e‑mail:
Bez popisku

Máte-li jakékoliv dotazy či náměty k výzkumu, neváhejte nás kontaktovat na e-mailové adrese výzkumu: cav@fss.muni.cz

Bez popisku
Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.